Dear Freshmen,

this page contains the programs of the courses of the Leading Teachers (of some it is also possible to see a short video presentation at the top of the page).

Viewing it is essential to make the choice of your Teacher. Once registered, you will receive an e-mail from the Didactic Secretariat with the exact timing to make the choice of your Teaching address.

Finally, you will have to go to the Accademia on the day of the orientation (the dates of each meeting are marked under the name of the Teacher you have chosen). During the orientation the Professor will meet you to draw up the study plan.

Orientation Office

Via Brera 28 Milano
Opening time: 
Monday, Wednesday ,Thursday, Friday
h. 10:00-12:00; 14:00-16:00
Tuesday CLOSED.

For more informations send an email to: orientamento@accademiadibrera.milano.it

 

Articolo PDF Prof. Angelini

THREE-YEAR COURSE PAINTING

Simona UBERTO

orientamento 28/10/20 ore 9-13

Carlo PIZZICHINI

orientamento 27/10/20 ore 14,00

Franco MARROCCO

orientamento: 28 ottobre ore 10,00

Ugo MOLGANI

orientamento: 30 ottobre ore 9,00

Maurizio ARCANGELI

orientamento: 26 ottobre ore 10,00

COLACICCO Maria Alessia

orientamento: 26 ottobre dalle ore 11

THREE-YEAR COURSE SCULPTURE

Mario AIRÒ

orientamento: lunedì 2 novembre, ore 10.00

Stefania ALBERTINI

orientamento: 28 ottobre ore 10,30

Roberto PRIOD

orientamento: 29 ottobre, ore 10.00

Maria Vincenza GIACOBBE

(sostituita dal Prof. Massimo Pellegrinetti), lunedì 2 novembre, ore 9.00

Donata LAZZARINI

orientamento: 28 ottobre, ore 9.00

Gianni CARAVAGGIO

orientamento:30 ottobre alle ore 10

THREE-YEAR COURSE DECORATION

Alessandro RUSSO

orientamento: 28 ottobre dalle 15,30 alle 18,30

Maria Teresa ILLUMINATO

orientamento: 28 ottobre dalle 9,30 alle 12,30

Walter CASCIO

orientamento: 28 ottobre dalle 13,30 alle 15,30

THREE-YEAR COURSE GRAPHIC DESIGN

Filomena STELITANO

orientamento 31/10/20 ore 10-13

Paola PARISI

orientamento: 26 ottobre ore 9,00

Danilo FERRERO

orientamento: 27 ottobre ore 9,00

Massimo PETRINGA

orientamento: 31 ottobre ore 10,00

Alessandra ANGELINI

orientamento: 30 ottobre (mattina)

THREE-YEAR COURSE SET DESIGN

Giovanni BRUNO

orientamento 27/10/20 ore 10,00

Ferruccio BIGI

orientamento 26/10/20 e 29/10/20 ore 14,00

Benedetta DALAI

orientamento 28/10/20 ore 11,30

Emiliano VISCARDI

orientamento 26/10/20 ore 10,00

Franca NAVA

orientamento: 27 ottobre ore 11,00

Grazia Maria MANIGRASSO

orientamento: 26 ottobre ore 11,00

THREE-YEAR COURSE ARTISTIC DESIGN FOR BUSINESS

Giuseppe ULIAN

orientamento: 28 Ottobre ore 12 -18

Mauro Afro BORELLA

orientamento: 28 ottobre ore 14,00-18,00

Francesco BENEDETTI

orientamento: 29 ottobre ore 9.00

THREE-YEAR COURSE ART AND NEW TECHNOLOGIES

ISTRUZIONI

PRESENTAZIONE DEI CORSI 16 ottobre ore 10-12 - ONLINE ; ORIENTAMENTO PER IL PIANO DI STUDI 26 – 27 ottobre - IN PRESENZA

THREE-YEAR COURSE VALORIZATION OF CULTURAL HERITAGE DISCIPLINE

Mariella PERUCCA

orientamento: 27-28-29 ottobre (ore 15,00-17,00)

Rosanna RUSCIO

orientamento: 28 ottobre ore 14,00

THREE-YEAR COURSE COMMUNICATION AND DIDACTICS OF ART

Rachele FERRARIO

orientamento 27/10/20 e 29/10/20 ore 10,00

TWO-YEAR COURSE PAINTING

Stefano PIZZI

orientamento 29/10/20 ore 9,30

Ignazio GADALETA

orientamento 31/10/20 ore 10-13

Marco CINGOLANI

orientamento: 27 ottobre ore 10,00

Omar GALLIANI

orientamento: 29 ottobre ore 15,30

TWO-YEAR COURSE SCULPTURE

Giampiero MOIOLI

orientamento: 27 ottobre ore 11,00

Mauro FOLCI

data

Vittorio CORSINI

orientamento:26 ottobre dalle ore 10,00

PRESENTAZIONE DEL BIENNIO

23 ottobre ore 10 modalità on line

TWO-YEAR COURSE DECORATION

Sergio NANNICOLA

orientamento 30 ottobre ore 10,00

Simeone CRISPINO

orientamento 30 ottobre ore 10,00

TWO-YEAR COURSE GRAPHIC DESIGN

Chiara GIORGETTI

orientamento: mercoledì 28 ottobre ore 12,00

Adriano MONEGHETTI

orientamento: martedì 27 ottobre ore 9,30

TWO-YEAR COURSE SET DESIGN

Edoardo SANCHI

orientamento:31 ottobre ore 10,00

Francesco PAGLIARICCIO

orientamento: 31 ottobre ore 11,00

Paola GIORGI

orientamento: 31 ottobre ore 11.00

TWO-YEAR COURSE ARTISTIC DESIGN FOR BUSINESS

PRODUCT DESIGN - Elisabetta GONZO

orientamento: 28 ottobre (mattina)

PRODUCT DESIGN -Roberto SEMPRINI

orientamento: 29 ottobre dalle ore 9.30

FASHION DESIGN - Francesca liberatore

Presentazione corso modalità on line il 15 ottobre ore 15,00

TWO-YEAR COURSE ART AND NEW TECHNOLOGIES

CINEMA E VIDEO

NET ART

FOTOGRAFIA

TWO-YEAR COURSE VALORIZATION OF CULTURAL HERITAGE DISCIPLINES

Chiara NENCI

orientamento 27-28-29 /10/20 ore 9.30-14.00

TWO-YEAR COURSE OF THEORY AND PRACTICE ART THERAPY

Laura TONANI - Daniela ZARRO - Nicoletta BRAGA

Orientamento e presentazione dei corsi

TWO-YEAR COURSE CREATIVE COMMUNICATION FOR CULTURAL HERITAGE

Raffaella PULEJO

orientamento: 28 ottobre ore 10,00

Art history

Massimo DI STEFANO

Storia dell'arte contemporanea

Rosanna RUSCIO

Storia dell'arte contemporanea

Elena PONTIGGIA

Storia dell'arte contemporanea

Enrico Maria DAVOLI

Storia dell'arte moderna (orientamento: 30 ottobre ore 11,30 Brera 2)

Francesco PORZIO

Storia dell'arte moderna

Fabio ZANZOTTO

Storia dell'arte contemporanea

Raffaella Pulejo

Storia dell'arte contemporanea

Annamaria MASSINELLI

Storia dell'arte moderna

Angela SANNA

Storia dell'arte contemporanea

Andrea DEL GUERCIO

Storia dell'arte contemporanea

Elisabetta LONGARI

Storia dell'arte contemporanea

Nicoletta LEONARDI

Storia dell'arte contemporanea

Ilaria MARIOTTI

Storia dell'arte contemporanea (triennio e biennio)

Giulio CIAVOLIELLO

Storia dell'arte contemporanea (triennio e biennio)

Marco MENEGUZZO

Storia dell'arte contemporanea

Giacinto DI PIETRANTONIO

storia dell'arte contemporanea

Artistic anatomy

Letizia CARIELLO

Laura TONANI

Marina FALCO

Clara BONFIGLIO

Gabriele GIROMELLA

Tiziana Valzelli

Cristina GALLI

Guido PERTUSI

Ornamental plastic

Guido LODIGIANI

Paolo DELLE MONACHE